Çoruh Nehri Yeni Kimliğine Hazırlanıyor

 • Albümün Tarihi: 16 Ekim 2016
 • Bu Albüm 3074 defa okundu.
 • Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

Bayburt DSİ Çoruh Nehrinin her iki kenarına yürüme yolları yapmak için çalışmalarını aralıksız devam ettiriyor.

Bayburt DSİ’nin Çoruh Nehrinde başlattığı projeyle, nehir farklı bir kimliğe kavuşmuş olacak. Erzurum köprüsü diye bilinen yeni şehir parkı yakınında bulunan köprüden başlayarak, bent köprüsüne kadar nehir içerisinde yapılacak olan çalışmada, nehir içerisinde sağ ve sol tarafında yaklaşık yedişer metrelik yollar oluşacak. Nehirdeki su ise her iki yolun ortasında oluşacak olan alandan yani rigor veya kılavuz diye söylenen bölümden akacak. Diğer bir değişle nehirde akan suyun alanı küçülmüş olacak.

Nehrin her iki alanında yapılacak olan yollarda insanlar rahatlıkla yürüyebilecek hatta portatif oturma bankları dahi konulabilecek. Şuanda nehir kıyısında bulanan yürüyüş yollarının bir benzeri de iki şerit halinde nehir içerisinde oluşacak. Söz konusu yapılacak olan yollar nehirdeki su seviyesinin düştüğü aylarda (azaldığında) kullanılabilecek. İlk baharda yükselen su seviyesi dönemlerinde bu alanlar kullanılmayacak.

Mücavir alan içerisinde bulunan bu projeyi başlatan DSİ, 2019 yılında projeyi tamamladıktan sonra Bayburt Belediyesine devredecek. Proje tamamlanıp hayata geçtiğinde, şehir merkezinden geçen çoruh nehri yeni bir görüntü ve kimliğe kavuşmuş olacak.

Bu yazıya 5 Yorum Yapıldı.

 • yalçın
  17 Ekim 2016 14:16

  Anladığım kadarıyla ortada çoruh daraltılmış şekilde akarken iki yanında yaya yürüme yolu bulunuyormuş..ilkbaharda çoruh debisi çoğalacağı için yaya yolu iptal olacakmış ve de su yaya yolundanda akacakmış.Merak ettiğim konu çoruh ilkbaharda yaya yolundan taşlı topraklı çoşkulu bir şekilde akarken yaya yolu bozulmayacak mı?Yaya yoluna her sene tadilat gerekmeyecek mi?

 • bayburtlu
  17 Ekim 2016 21:16

  ya şu insanlar boş işlerle uğraşmayı nezaman bırakacak bu memlekette iş yok hep göç devam ediyor bunlar ne işlerle uğraşıyolar….

 • alim
  20 Ekim 2016 10:32

  buradan yetkilileri uyarıyorum bu iş bitecek ve dsi bu işi
  n yanlış olduğunu söyleyecek bunun farklı illerde örnekleri var yapıldıktan sonra dsi ya kullanımını yasaklıyor yada yıkıyor yazık günah yapılan yatırımıa

 • ibrahim
  20 Ekim 2016 12:04

  aynen artık baybrtun bu boş işlerden kurtulması ve gerçekleri görmesi lazımkorkum odurki yakında bayburty diye bir il kalmayacak neolur en azından bundan sonra gençlerimizin istihdam edileceği iş yerleri yapmalarıdır belki bu myapılanda faydalıdır ama bana göre artık baybutta kalıcı ve faydalı işler yapılmalı

 • ÖZLEM
  10 Ekim 2017 08:12

  ALLAH RIZASI İÇİN ÇORUHU ÖZGÜR BIRAKIN

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.