Çiğdem, Organ Nakliyle Hayata Tutundu

  • Haberin Tarihi: 8 Temmuz 2016
  • Bu haber 2531 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Çiğdem, Organ Nakliyle Hayata Tutundu

Bayburt’ta 8 yaşındayken Wilson hastalığına yakalanan 30 yaşındaki Çiğdem Atmaca, kadavradan alınan karaciğer doku nakliyle 22 yıl sonra hayata tutundu.

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi tarafından kadavradan karaciğer doku nakli yapılan 2 çocuk annesi Çiğdem Atmaca, yeniden sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor. 2 kardeşinin de Wilson hastası olduğunu belirten Atmaca, onların da kendisi gibi karaciğer nakli olup yeniden sağlıklarına kavuşmaları için dua ettiği söyledi. 

8 yaşındayken götürüldüğü Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde, kendisine bu teşhisin konulduğunu belirten Çiğdem Atmaca şunları anlattı, “Hastalığım nedeniyle ilkokuldayken okulu bırakmak zorunda kaldım. Hasta olduğum için birçok zorluklarla karşılaştım. Ailede verici bulunamadı. Kardeşlerim de benim gibi Wilson hastası olduğu için verici olamadı. Dört yıldan beri Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde ilaç tedavisi oluyordum. Hastalığım giderek ağırlaştı. Telefonla karaciğer bulunduğu söylenince hemen hastaneye geldik. Dokuz saat süren ameliyat sonunda sağlığıma kavuştum.”

Akraba evliliği nedeniyle üç çocuğunun da bu hastalığa yakalandığını söyleyen baba Selahattin İpek, “Çiğdem’in durumu çok ağırdı. Canlı verici bulunamadı. Kadavradan nakille sağlığına kavuştu” dedi.

Her 30 bin kişiden birinde rastlanan Wilson hastalığı, ihtiyaç fazlası bakırın vücuttan atılamaması nedeniyle görülür. Bu bakır özellikle karaciğer, beyin, kornea ve böbreklere zarar veriyor.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.