Beyaz Bayrak Kazanan Okullar Açıklandı

 • Haberin Tarihi: 20 Haziran 2016
 • Bu haber 1534 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Beyaz Bayrak Kazanan Okullar Açıklandı

Okulların, temizlik ve hijyen açısından belirli kriterler esas alınarak Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde denetlenmesi, okul sağlığının iyileştirilmesi doğrultusunda teşvik edilmesi için uygulanan projede gerekli kriterleri taşıyan 28 okul müdürü Beyaz Bayrak ve Sertifika ile ödüllendirildi

Sertifika Töreni Cumhuriyet İlkokulu Spor Salonunda gerçekleşti. Yapılan tören, İl Milli Eğitim Müdürü Atanur Çağlayan,  Sağlık Müdürü Dr. Zülkarni Özbek,Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kemalettin Karabulutoğlu, Milli Eğitim Şube Müdürü Metin Bilgin,  Okul Müdürü Ahmet Pekmezci ile okul temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Atanur Çağlayan yaptığı  konuşmasında, ”Ülke genelinde geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını korumak, geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmek, öğrencilerimizin hijyenik bir ortamda eğitim-öğretimini sürdürmek amacıyla milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığımız arasında 2006 yılından itibaren uygulanmakta olan  “Beyaz Bayrak İşbirliği protokolü” çerçevesinde burada toplandık.         

Bu kapsam da, Bayburt’ta sağlığa uygun hareket eden ve bu kuralları yerinegetiren okullarımıza “Beyaz Bayrak” verildi. Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından düzenlenen Temiz Okul, Sağlıklı Okul Projesi kapsamında Bayburt Milli Eğitim ve Halk Sağlığı Müdürlükleri il genelindeki okullarda denetleme yaptı. Temizlik, hijyen konularında sınıf, tuvalet ve okulun tümü ele alınarak yapılan kontrollerde Beyaz Bayrak almaya hak kazanan okullarımızı tebrik ediyorum” dedi.

Beyaz Bayrak almış olmanın yeterli olmadığını vurgulaya Çağlayan, bunun sürdürebilir olmasının önemine değindi. Hassaten bu konuya vurgu yapmak istediğini belirten Çağlayan, esas yarışmanın bundan sonra başladığını, temizlik konusunda her okulumuzun azami derecede dikkatli davranmasını gerektiğini belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Daha sonra söz alan İl Sağlık Müdürü Dr. Zülkarni Özbek, Sağlık Bakanlığı İle Milli Eğitim Bakanlığı arasında ortak yürütülen faaliyetlerinin arttığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:’ Bu durum toplumda sağlık farkındalığının değişmesiyle alakalı bir durumdur. Önceden Sağlık Bakanlığı denildiği zaman, çoğu hastalarımızın hastaneye, doktora ,sağlık kuruluşlarına başvurduğu   durum algılanıyordu. Biz bu kanıyı yıkmak istiyoruz. Sağlık Bakanlığı hasta olmayanların Bakanlığı ya da kişilerin hasta olmadan önce ve oluşabilecek hastalıkların önüne geçmek için son yıllarda Bakanlığımızın çalışmaları var. Bunlardan birisi Sağlıklı Yaşam ,Sağlıklı Beslenme. Son üç yıldır okullarda Sağlıklı Beslenme adı altında yürüttüğümüz çocuklarımıza süt ve kuru üzüm vermek üzere,  zararlı alışkanlıklarının değişmesini hedefliyoruz. Kantinlerde zararlı maddelerinin satılmasını önleyerek, sağlıklı besinlerin tüketilmesini hedefliyoruz. Son 3 aydır da,sağlıklı yaşam kültürü olarak bisiklet dağıtımımız devam etti. Hedefimiz öğrencilerimizi sağlıklı bir yaşam konusunda bilinçlendirmektedir. Bu kapsamda Beyaz Bayrak alan 28 okul yöneticilerimizi tebrik ediyorum dedi.    

2015-2016eğitim-Öğretim Yılında  Beyaz Bayrak Almaya Hak Kazanan Okullar

Bayburt Rekabet Kurumu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

Bayburt Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

Bayburt Anadolu İmam Hatip Lisesi

Bayburt Fen Lisesi

Bayburt Anadolu Lisesi

Kop Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Şehit Sebahattin Bozo Anadolu Lisesi

Bayburt Korkut Ata Anadolu Lisesi

Bayburt Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi

Bahir Necati Sorguç Pansiyonlu İmam Hatip Ortaokulu

Şehit Recep Eşiyok İmam Hatip Ortaokulu

Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulu

Yüzbaşı Şehit Agah İmam Hatip Ortaokulu

Kaleardı 75.Yıl İmam Hatip Ortaokulu

Mahmut Kemal Yanbeğ İlkokulu

Cumhuriyet İlkokulu

Kaleardı İlkokulu

Şehit Nevzat Kaya İlkokulu

Şair Zihni İlkokulu

TOKİ Şair Celali İlkokulu

21 Şubat Kurtuluş İlkokulu

85.Yıl Zübeyde Hanım Anaokulu

Çoruh Anaokulu

75.Yıl Anaokulu

Kır Çiçekleri Anaokulu

Aydıntepe Çok Programlı Lisesi

Aydıntepe İmam Hatip Ortaokulu

Demirözü Mustafa Köseoğlu Çok Programlı Lisesi

IMG_0931 IMG_0938

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • mine
  20 Haziran 2016 12:57

  bir bayburt lu olarak temizlik ten dolayı okullarımızı tebrik ediyorum . ben 21 subat iilköğretimde okulunda okumuştum bayburtla gurur duyuyorum .

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.