Bekçi İle Değil, Tabela İle Koruma…

 • Haberin Tarihi: 6 Temmuz 2016
 • Bu haber 1647 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bekçi İle Değil, Tabela İle Koruma…

Bayburt Kalesinin girişinde bulunan kapının üzerine konulmuş olan yazı, tarihi varlıklara zarar verenlerin cezalandırılacağını belirtiyor.

Bayburt şehir merkezine girildiğinde kendi öz tarihinin simgesi olan Bayburt Kalesinin (Çinimacin Kalesinin) şehri bağrına almış görüntüsü, dünyada bir başka şehirde insanların görmesi mümkün değil. Yıllardır korunmaya muhtaç yapısıyla her türlü olumsuz etkiye rağmen ayakta durmaya çalışan Kalenin son bir yıl içerisinde yetkililer tarafından ilgi görmesi ve turizm açısından hareketliliğinin artmış olması, geleceğe yönelik güzel şeylerin olacağı umudunu artırıyor.

Kültür ve tabiat varlıklarının korunmasında, oluşturulan politikalar esas olarak iki noktaya odaklanıyor. Bunlardan birincisi, kültür ve tabiat değerlerinin korunması, iyileştirilmesi ve yaşatılmasına yönelik çalışmalar, ikincisi ise bu varlıklara zarar veren fiil ve etkenlerin önlenmesine yönelik tedbirlerdir. Kültür ve tabiat varlıklarının zarar görmesini önlemeye yönelik tedbirler içerisinde, bu varlıklara zarar veren davranışların cezalandırılması öne çıkmaktadır. Etkin bir yaptırım düzeni oluşturulması durumunda, koruma çalışmalarının da etkinliğini artacaktır.

Son günlerde kale kapısı girişine konan uyarıcı yazının etkili olup olmayacağı zamanla anlaşılacak. Bir çok kurumda her çeşit işte çalıştırılacak insan bulunmasına rağmen, turizme en önemli kapıyı açacak olan 3000 yıllık bir tarihi simgeleyen devasa bir kaleye bekçi dahi konulamamış olması Bayburt’un tarihi değerlerine verdiği önemi ortaya koymaktadır. Diğer bir değişle “ Tarih ve Kültür Şehri Bayburt ” söyleminin bundan böyle iyi düşünülerek ifade edilmesinde yarar var…

Bayburt Medya 

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • buğrahan
  8 Temmuz 2016 19:59

  adamların bekçisini geçtim o tabelayı okuyan zaten zarar vermez yazıya bak beş bin güne kadar adli para cezası gidin tabelayı düzeltin adam da ne olacağını bilsin yaa

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.