Bayburt’un Karadenize Açılan Kapısında Son Durum

 • Albümün Tarihi: 25 Ocak 2017
 • Bu Albüm 3945 defa okundu.
 • Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

Bayburt Araklı arasında yapımı devam eden Salmankaş Tüneli araç sahiplerinin rağbet gösterdiği yol güzergahı haline dönüştü.

Bayburtluların yarım yüzyılı aşkın bir süredir hayali olan Bayburt Araklı yolunun ulaşıma uygun bir şekle getirilmesi konusunda 2012 yılında Bayburt’ta STK temsilcilerinin tünel yapımı konusunda başlattığı imza kampanyası neticesinde dönemin Ulaştırma Bakanı olan, şimdiki Başbakan Binali Yıldırım’ın imzasıyla başlatılan Bayburt – Araklı yol güzergahında tünel yapımı imzalanarak resmiyet kazanmıştı. Aradan geçen 5 yıl sonunda iki tüp olarak projelendirilen ve her bir tüp uzunluğunun 4030 metre olduğu tünelin birinci tüpü büyük oranda tamamlanarak resmi olmasa da Bayburt Araklı yol güzergahını kullanan araç sürücülerinin en önemli yol güzergahı haline gelmiştir.

Projede Salmankaş Tüneli olarak geçen ama Bayburtluların deyimiyle Araklı tünelinin ek yolları da tamamlandığında,Bayburtluların yaklaşık  65 yıldır hayali olan, Araklı yoluyla kısa yoldan Karadeniz’e ulaşmış olmaları gerçekleşecek ve Doğu Karadeniz’i Doğu Anadolu’ya bağlayan en önemli ulaşım ağı olma özelliğine kavuşacaktır.

Bayburtluların Gümüşhane güzergahından Trabzon’a ulaşma süresi 2.5-3 saat iken, Araklı tünelini kullandığında 1 saatte Araklı’ya, 1 saat 15 dakikada ise Trabzon’a ulaşmış olacak. Bunun dışında Bayburt’un Karadeniz İl ve İlçeleriyle ekonomik ilişkileri daha da gelişecek ve Turizm konusunda ise önemli mesafeler almasını sağlayacaktır.

 

 

 

Bu yazıya 4 Yorum Yapıldı.

 • alim
  26 Ocak 2017 10:43

  1yıldır yaz kış devamlı kullanıyorum tünel çok iyi ama yol çalışmaları henüz başlamadı yolların biran önce yapılması lazım birde karayolları bu güzergaha çok duyarsır temizleme yol açma ve yol bakımı için yapılan aramaları dikkate almıyor ancak bimere yazılırsa dikkate alıyorlar karayolları daha duyarlı olmalı bu yolun en güzel kısmı gümüşhaneyi görmeden geçmek ceza yemekten bıktı herkez hele birde rize tarafına gidenler için bulunmaz bir yol inş en kısa zamanda yol çalışmalarıda başlar

 • anadolu yakası bayburt platformu
  26 Ocak 2017 18:24

  bu tünellerden demiryolu,da geçebilir,neden olmasın,bayburt ak pati il başkanı ve m vekili,
  sn bakanımız muhterem naci ağbal gerçekleştirebilir.!!,en derin saygılarımızla.
  not:sn c.başkanı ve sn başbakan söz vermişti zaten yıl 2014.tşk,ler

 • Bayburt Kalesi
  30 Ocak 2017 03:15

  Tünel çok güzel, bu yolun daha anlamlı ola bilmesi için
  tünel çıkışından ARAKLI’ya kadar yolun yapılması ve
  genişlemesi lazım ki, ekonomik olarak katkısını görelim..
  Ayrıca trafik kazalarına sebebiyet verilir..Allah korusun
  diyorum…Bu tip yatırımları tam tekmil tamamlanması
  lazım.. Yetkili ve etkililerin dikkatine diyorum..

 • OKTAY
  29 Kasım 2017 11:05

  TÜNEL COK GÜZEL OLDU FAKAT TANKERLERE KAPALI OLMASI COK KÖTÜ SONUCTA FAZLASIYLA VE HAKKIYLA BİZDE KARA TAŞIT ÖDÜYORUZ FAKAT HİCBİR TÜNELDEN FAYDALANAMIYORUZ ……

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.