Bayburt’ta Zarar Gören Çiftçilerin Kredi Borçları Ertelendi

  • Haberin Tarihi: 30 Aralık 2016
  • Bu haber 989 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Zarar Gören Çiftçilerin Kredi Borçları Ertelendi

Bayburt İl Gıda  Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü,  2016 yılında doğal afetlerden etkilenen toplam 971 çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının ertelendiğini açıkladı.

Bakanlar Kurulu Kararı ve İl-İlçe Hasar Tespit Komisyonları kararı doğrultusunda İl genelinde 2016 yılı üretim sezonunda yaşanan don, kuraklık, dolu, aşırı yağış gibi doğal afetler nedeniyle, verim kaybı yaşayan zarar gören gerçek ve tüzel kişi üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarının 1 yıl süre ile ertelenmesine karar verilmiştir.

Bu karar kapsamında Bayburt genelinde 2016 yılı üretim sezonunda meydana gelen don, dolu, kuraklık gibi afetler nedeni ile il ve ilçe hasar tespit komisyonlarına başvuran Merkez İlçede 684 , Aydıntepe İlçesinde 99  ve Demirözü ilçesinde 188 çiftçi olmak üzere toplam 971 çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı kapsamındaki düşük faizli kredi borçları, bir yıl süreyle ertelenmiştir.

Çiftçilerin beklenmeyen afetler karşısında mağdur olmamaları için tarım sigortası yaptırmaları büyük önem arz ediyor. 2005 yılında yürürlüğe giren Tarım Sigortaları Kanunu  ile TARSİM karşılanıyor. Tarım Sigortaları ile ilgili çiftçilerin İl ve İlçe müdürlüklerinden veya ilgili sigorta acentalarından detaylı bilgi alabilirler.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.