Bayburt’ta Süt Sığır Yetiştiricilerine Sertifika Verildi

  • Haberin Tarihi: 21 Ocak 2017
  • Bu haber 1131 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Süt Sığır Yetiştiricilerine Sertifika Verildi

Aydıntepe İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Sırataşlar Köyünde yapılan Süt Sığır Yetiştiriciliği kursunu bitiren çiftçilere sertifikaları dağıtıldı. 

Aydıntepe İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İlçe Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile düzenlenen kursun sertifika dağıtım törenine, İlçe Kaynamamı Selçuk Haskırış, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulkadir Karabulut, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık 

Müdürü Adem Alışkan, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Gökhan Karakurt, Bayburt

Ziraat Odası Başkanı Abuzer Yıldırımtepe, Kurs Eğiticisi Veteriner Hekim Murat Kurt ve İlçe Kurum Amirleri ve Sırataşlar Köyü Muhtarı Halit Bayram ve çiftçiler katıldı.  

Sertifika töreninde konuşma yapan İlçe Kaymakamı Selçuk Haskırış, “Tarımla ilgili verilen eğitimler günümüzde önemli bir konuma gelmiştir. Yeni tekniklerin öğrenilmesi, tarımsal üretimin bilinçli bir şekilde yapılarak üretimde verim ve kalitenin arttırması noktasında bu kursların önemli bir rolü bulunmaktadır. Çiftçilerimizin teknik bilgi ve donanımını arttırmak amacıyla bu tür kursları arttırmalıyız. Katılan çiftçilerimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” Dedi. 

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulkadir Karabulut ise “Tarımda mesleki eğitimler çiftçilerimizin bilgi düzeylerini arttırdığı gibi, bu kurslarda alınan mesleki eğitim belgelerinin günümüzde proje ve hibe desteklerinden yararlanma noktasında önemli bir katkısı bulunmaktadır. Dolayısı ile ilimizde mesleki eğitim kurslarında konusunda olağan üstü bir çalışma içerisindeyiz. 2012 yılına kadar yıllık 30 kadar olan kursiyer sayısı 2016 yılında yıllık 600 kişiye ulaşmıştır. Son 4 yılda ise tarımla ilgili mesleki eğitimlere katılan kursiyer sayımız 1400 kişiyi geçmiştir. Bu kurslarımız artarak devam edecektir. Tabi bu kurslara katılan çiftçilerimizin proje olarak desteklenmesi de bizim boynumuzun borcu. Bu vesile ile bu kursta emeği geçen başta kursiyer çiftçilerimiz olmak üzere, muhtarımıza ilçe müdürlüğümüz personeline ve halk eğitim merkezimize çok teşekkür ediyorum” dedi. 

Bayburt Ziraat Odası Başkanı Abuzer Yıldırımtepe ise köy muhtarı Halit Bayram ve kursa katılan çiftçilere teşekkür ederek, bu tür kurslarım tarımda çok önemli olduğunu, özellikle çiftçiliğin bir meslek olarak yapılması önemli bir temel oluşturduğunu belirtti. 

Program 80 saatlik Süt Sığır Yetiştiriciliği kursuna katılarak başarılı olan 15 kursiyere sertifikaları verildi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.