Bayburt’ta Emeklilerin Beklentisi Devam Ediyor…

 • Haberin Tarihi: 15 Aralık 2015
 • Bu haber 2851 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Emeklilerin Beklentisi Devam Ediyor…

Bu haber tam bir yıl önce Bayburt Medya tarafından yapılmış ve olumlu tepkilerle karşılanmıştı.

Son günlerde il dışında bulunan Bayburt Derneklerini ziyaret eden Bayburt milletvekili Doç.Dr. Şahap Kavcıoğlu ve belediye başkanı Mete Memiş,özellikle  il dışındaki  emeklilerin ikametlerini Bayburt’a almaları konusunda toplantılar düzenliyorlar.

Bayburt’taki emekliler başta olmak üzere muhtemelen ikametlerini  Bayburt’a alacak olan emekliler için önemli bir sosyal faaliyet olması düşünülen  “Emekliler Konağı”nın hayat geçirilmesi daha da önem kazanmış görünüyor.

Tam bir yıl önce yayınladığımız haberi bu vesile ile tekrar yayınlıyoruz.

15 Aralık 2015 tarihli haber:

Türkiye’nin bir çok ilinde emekliler için oluşturulan mekanlar (Konaklar) her geçen gün sayılarını artırmaya devam ediyor.

Bayburt’ta böyle bir mekan olmalı mı diye bakıldığında, kesinlikle olmalı. Çünkü Bayburt’ta nüfus oranına göre emekli sayısı çok fazla. Bu insanlar yıllarca çalıştıktan sonra emekli olmuş ve devam eden hayatlarında kendilerini boşlukta hissetmeye ve uğraş veremedikleri için karmaşık sorunlar yaşamaya başlıyorlar.

Emeklilerin yaşları 50 ila 80 arasında olduğu düşünüldüğünde, onlar için oluşturulacak olan mekan veya diğer bir değişle konakta, istedikleri zaman vakit geçirebilecekler. Çaylarını yudumlayıp  gazete veya kitap okuyacaklar. Dama veya tavla oynayıp beyinlerini aktif tutmaya çalışacaklar. İsteyen televizyonda haberleri izleyecek veya internet aracılığıyla sanal gezintiler yapacaklar. Zaman zaman aralarında geçmiş yılları yad edip anılarını anlatarak Bayburt’un kaybolmaya yüz tutan kültürel değerlerini tartışacaklar.

Böyle bir mekana sahip olmayı dört gözle bekleyen emekliler, haftanın belirli günlerinde Sağlık İl Müdürlüğü tarafından görevlendirilecek olan sağlık ekipleri, her ayın belirli bir gününde emekliler konağına giderek orada bulunan insanların tansiyon , şeker, kollestrol ve trigliserit gibi sağlık ölçümlerini yapabilirler.

Tabi bütün bu beklentiler nasıl olacak sorusunun cevabına gelince, Türkiye’nin bir çok ilinde olduğu gibi bu tür mekanları oluşturan ve bütün masraflarını karşılayan kurumların başında öncelikle yerel yönetimler yani Belediyeler geliyor. Bunun dışında azda olsa, ekonomik durumu iyi olan STK’lar karşılıyor. Yani Ticaret Odaları veya Esnaf Odaları önderlik yapıyor. Şuan tadilat için boş bekleyen Bayburt Konağı, yer olarak çok uygun  olabilir.

Emekliler için bir konağınızın olmasını istermisiniz ? sorusunu yöneltip olumlu tepkiler aldığımız için, isteklerini kamuoyuyla paylaşmak ve onların sesi olmak istedik.

Aşağıdaki emekli konaklarının örnek fotoğrafları başka illerden alıntıdır.

KONYA’NIN MERKEZ SELÇUKLU İLÇE BELEDİYESİ TARAFINDAN İLÇENİN FARKLI NOKTALARINA KAZANDIRILAN EMEKLİ LOKALLERİ, NEZİH ORTAMIYLA EMEKLİLERİN VAZGEÇİLMEZ MEKANLARI ARASINDAN YER ALIYOR. EMEKLİLERİN SOSYAL HAYATINI ZENGİNLEŞTİREN VE BİRLİKTE HOŞÇA VAKİT GEÇİRMELERİNİ SAĞLAYAN BU MEKANLARDAN 11 BİN 500 EMEKLİ FAYDALANIYOR. (İHA/KONYA-İHA)

2 3 4 5 6 7

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 5 Yorum Yapıldı.

 • gürselkabadayı
  16 Aralık 2015 08:48

  Çok yerinde bir tespit olmuş, Başarılı bir haber. Gereği için faaliyete geçilir inş.

 • Abdullah
  16 Aralık 2015 09:07

  Bayburt medya ne güzel bir şey düşünmüşsün sen yaa tebrikler sosyal habercilik budur işte

 • ahmet
  16 Aralık 2015 11:27

  öneriniz her bakımdan detaylandırılmış.anlamadım,yanlış anladım diyen olmayacak.içimizden yıllardır geçirdiğimiz ama bir türlü gündem oluşturamadığımızı siz başardınız.zaten sizden beklenirdi.Kaleminize kuvvet sağolunuz

 • Mahir
  17 Aralık 2015 08:33

  Hert gün Bayburt un sesi olan Bayburt Medyayı izler güncel yerel haberleri büyük bir zevkle takip ederim.Emeklilerle ilgili bu güzel haber beni son derece heyecanlandırdı.İnşallah sağduyulu yerel yötetim ve meslek kuruluşlarının gayretleri ile bu güzel rüya gerçekleşir.Artık bizimde bir konağımız var rüyasından uyanmak istemiyorum.Saygı ve sevgilerimle.

 • fatih
  23 Aralık 2015 10:00

  DOĞRU VE YERİNDE BİR TESPİT OLMUŞ. BAYBURT’TA Kİ EMEKLİLERE BAKIYORUZ, YILLARCA İLİMİZE ÇEŞİTLİ KURUM VE KURULUŞLARDA EMEK VERMİŞLER. EMEKLİ OLUNCA MARKETLERİ GEZİYORLAR. LİSTELER ELLERİNDE FİYATLARI KONTROL EDİYORLAR. KAHVE KÖŞELERİNDE SAĞLIKSIZ BİR ŞEKİLDE VAKİT GEÇİRİYORLAR. HALBUKİ BU İNSANLARI KAHVE KÖŞELERİNE TERKETMEK BU İNSANLARA AĞIR BİR YÜK OLSA GEREK. HABER METNİNDE SAYILANLARA İLAVE ŞEYLERİNDE YAPILABİLECEĞİ BİR ORTAM OLMALIDIR. MESELA, VAKİT GEÇİREBİLECEKLERİ EL SANATLARI UĞRAŞLARI, RESİM ÇALIŞMASI YAPARAK RESİM SERGİLERİ AÇMAK GİBİ… TABİ BU FARKLI ALANLARDA GENİŞLETİLEBİLİR…BU GÜZEL DÜŞÜNCEYİ TARTIŞMAYA AÇAN KİŞİLERİ TEBRİK EDİYORUM. TEŞEKKÜRLER….

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.