Bayburt’ta Emeklilerin Beklentisi Devam Ediyor…

 • Haberin Tarihi: 28 Aralık 2016
 • Bu haber 1643 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Emeklilerin Beklentisi Devam Ediyor…

Bu haber tam bir yıl önce Bayburt Medya tarafından yapılmış ve olumlu tepkilerle karşılanmıştı.

Son günlerde il dışında bulunan Bayburt Derneklerini ziyaret eden Bayburt milletvekili Doç.Dr. Şahap Kavcıoğlu ve belediye başkanı Mete Memiş, özellikle  il dışındaki  emeklilerin ikametlerini  Bayburt’a almaları konusunda toplantılar düzenliyorlar.

Bayburt’taki emekliler başta olmak üzere muhtemelen ikametlerini  Bayburt’a alacak olan emekliler için önemli bir sosyal faaliyet olması düşünülen  “Emekliler Konağı”nın hayat geçirilmesi daha da önem kazanmış görünüyor.

Tam bir yıl önce yayınladığımız haberi bu vesile ile tekrar yayınlıyoruz.

15 Aralık 2015 tarihli haber:

Türkiye’nin bir çok ilinde emekliler için oluşturulan mekanlar (Konaklar) her geçen gün sayılarını artırmaya devam ediyor.

Bayburt’ta böyle bir mekan olmalı mı diye bakıldığında, kesinlikle olmalı. Çünkü Bayburt’ta nüfus oranına göre emekli sayısı çok fazla. Bu insanlar yıllarca çalıştıktan sonra emekli olmuş ve devam eden hayatlarında kendilerini boşlukta hissetmeye ve uğraş veremedikleri için karmaşık sorunlar yaşamaya başlıyorlar.

Emeklilerin yaşları 50 ila 80 arasında olduğu düşünüldüğünde, onlar için oluşturulacak olan mekan veya diğer bir değişle konakta, istedikleri zaman vakit geçirebilecekler. Çaylarını yudumlayıp  gazete veya kitap okuyacaklar. Dama veya tavla oynayıp beyinlerini aktif tutmaya çalışacaklar. İsteyen televizyonda haberleri izleyecek veya internet aracılığıyla sanal gezintiler yapacaklar. Zaman zaman aralarında geçmiş yılları yad edip anılarını anlatarak Bayburt’un kaybolmaya yüz tutan kültürel değerlerini tartışacaklar.

Böyle bir mekana sahip olmayı dört gözle bekleyen emekliler, haftanın belirli günlerinde Sağlık İl Müdürlüğü tarafından görevlendirilecek olan sağlık ekipleri, her ayın belirli bir gününde emekliler konağına giderek orada bulunan insanların tansiyon , şeker, kollestrol ve trigliserit gibi sağlık ölçümlerini yapabilirler.

Tabi bütün bu beklentiler nasıl olacak sorusunun cevabına gelince, Türkiye’nin bir çok ilinde olduğu gibi bu tür mekanları oluşturan ve bütün masraflarını karşılayan kurumların başında öncelikle yerel yönetimler yani Belediyeler geliyor. Bunun dışında azda olsa, ekonomik durumu iyi olan STK’lar karşılıyor. Yani Ticaret Odaları veya Esnaf Odaları önderlik yapıyor. Şuan tadilat için boş bekleyen Bayburt Konağı, yer olarak çok uygun  olabilir.

Emekliler için bir konağınızın olmasını istermisiniz ? sorusunu yöneltip olumlu tepkiler aldığımız için, isteklerini kamuoyuyla paylaşmak ve onların sesi olmak istedik.

Aşağıdaki emekli konaklarının örnek fotoğrafları başka illerden alıntıdır.

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 4 Yorum Yapıldı.

 • DAVUT
  28 Aralık 2016 12:43

  slm.
  emekli projesine katkı olması dileği ile tüm hemşehrilerimi saygıyla muhabbetle selamlıyorum. Emekli projesi şehir merkezinden çok köylere yönelik olmalı. Köy yolları muntazam olmalı. Köy içi sokaklar asfalt ya da taş döşenip güzelleşmeli. Köyde ev yapmak isteyenler e demir çimento vb. destekler sağlanmalı. Özellikle köyde sürekli kalanların organik üretim yapmaları yönünde eğitim ve destek sağlanmalı. Yazın üç ay çocuklarımla köye geliyoruz yağımızı peynirimizi yumurtamızı Bayburt tan alıyoruz. Köyler e maaşları valilik ten ödenen sigortalı çoban kadroları tahsis edilmeli. Yazlığa gelenlere meyve ve sebze fidanı desteği teşvik edilmeli. Daha yazabileceğim çok projelerim var ama Bayburt ta Bayburt için yaşayacak Bayburt lu yok. Allah yar ve yardımcımız olsun.

 • sinirhastasi
  28 Aralık 2016 14:29

  bakınız halen daha emeklilerden medet umar durumda olan bir bayburttan bahsediliyor… emeklileri bırakın artık.. üretim yapacak, çalışacak, alın teri dökecek, bayburtta vergi verecek, lokantada yemek yiyecek, taksiye binecek, açılacak hava alanında bineceği ucaga +1 katkı yapacak kişilerin bayburtta kalması için çalışmalar yapılsın..( emekli büyüklerime saygım sonsuzdur.. elbette emekli büyüklerimiz için bir uğrak yeri olacak mekanlar açılabilir ) ama bu iş ekonomiyi yapılandırma mühendisliği olunca o zaman eğri oturup doğru konuşmak gerekir. bugun emekli kişilerden bayburta bir fayda sağlamayacağı aşikardır. yapılacak iş ülkemizdeki tüm kamu kurumlarından bir tarama yapılarak kanımca performansı çok düşük olan kamu kurumlarının dönüşümü için bayburtu terk etmeyecek (bayburtlu olan) nitelikli çalışan personeli bayburta geri dönüşümü sağlamak, karda kışda vatandaşa iyi hizmet vererek milleti kaçırtmamak, rusya ve orta doğuya ihracat yapan firmalar için cazibe merkezleri oluşturmaktır. yani kısaca memlekete para girdisi sağlayacak işlerin peşinden koşulması gerekmektedir. yoksa geçmişte birilerinin vaat ettiği gibi bedava mezar yeri vermekle emekli kahvehanesi açmakla bayburt gelişmez..

  ayrıca ikametkahı bayburta aldırma gibi bir hayal uzun zamandan beri topluma empoze edilmeye çalışılmaktadır.

  ikametgah demek bir kişinin varlık olarak o yerdeki ispatıdır. bugun ikametgahın farklı olduğu yerlerde insanlar için bir çok sıkıntı önlerine konulmaktadır. bunu dile getiren kişiler acaba bu sıkıntıların farkında mıdırlar? (doktora bile muayene sıkıntılı bir hal teşkil ediyor ) neden insanlar ikametgahını bayburtta alsın ki… hee siyaset sahnesinde alt basamaklarda olan ve önümüzdeki dönemelerde 2. sıradan mılletvekili olma hayali ile yaşayan bazı insanlar listeleri kabartmak için (2 kişi olsun şansımız olur) toplumdan bunu talep ediyorsaki benım şüphemde odur şahsen kimse bu işlere itibar etmez….
  saygılarımla

 • şerafettin
  29 Aralık 2016 13:49

  SEVGİLİ BAYBURT MEDYA SİZ DEVAMLI OLMASADA YILDA BİR HATIRLATMA YAPIYOSUNUZ AMA MALESEFKİ VEKİLLERİMİZİN KULAKLARINDA ÇINLAMA OLDUĞUNDAN DUYMUYOR VEDE DUYMAK İSTEMİYORLAR NİYE DERSENİZ NÜFUSUMUZU DIŞARDA ARAYANA KADAR BURDA GÜZELİM İŞ YERLERİ OLSA FABRİKALAR YAPILMIŞ OLA VEDE OLSAYDI ACABA HALKIMIZ GÖÇ EDERMİYDİ ETMEZDİ TABİİKİ İKİNCİSİ TAM HACI ALİ POLAT BAŞKANIN ZAMANINDAN BUYANADA EMEKLİLERE KONUT YAPILACAKTI HALA BEKLENİYOR BU AYIN ONUYLA GELECEK AYIN SONLARI HİÇ BİTMEZ SAYIN VEKİLLERİ ŞÖYLE BİR TELAŞ ALMIŞ DURUMDA BAYBURTTA NÜFUS ÇOK DÜŞTÜ BEN ACAB NEYAPIMDA EMEKLİLERİN KAYDINI BAYBURTA ALDIRALIMDA TEKRAR BENİ SEÇSİNLER DİYE FİKİRLER VAR YOKSA BAYBURT KALKINACAKMIŞ BUNUMU DÜŞÜNÜYORLAR ASLA OKADAR SÖZ VERİLİPTE YAZILARI ÇÖPE ATMIŞLARKİ BU POLİTİKADAKİ YALANLAR OLMASSA İŞLER DAHA İYİ OLURDA NE İSE BAYBURTUMUZDA KALMAK İSTİYORUM VEDE KALIYORUM AMA KİRALAR HAT SAFHADA BUNA BİLE DUR DİYEN YOK BAŞKAN NEİŞE YARIYOR ÇÖZEMEDİM BU VESİLEİLEDE EYER EMEKLİLERE KONUT YAPILACAKSA OKADAR DİKKATLİ OLUNMASI LAZIM Nİ DERSENİZ ÇÜNKÜ YİNE ZENGİNLERE ÇIKACAK NİYEMİ EVLERİNİ BAŞKALARININ ÜZERİNE YAPTIRIP KONUTLARDAN YER ALACAKLAR GERÇEK ŞUDUR İHTİYAÇLI OLANLAR ALSIN YETER KİRACILIKTAN BIKTIK ASGARİ ÜCRETİ ÇIKARIP EMEKLİYE SIFIR ZAM NİYEKİ 27 YIL CEBİMDEN PARA YATIRMIŞIM BEN ŞÜKREDİYORUM MALESEFKİ ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞANLAR HALA YÜKSEK İSTİYORLAR YAZIK TÜRK.İŞ .SENDİKASIDA HALA DEVLETİMİZE YÜKLENİYOR ÇÜNKÜ C.H.P ZİHNİYETİ OLAZ BAKAN DAHA FAZLASINI VERMESİN SAYGILARIMLA

 • GARİP
  31 Aralık 2016 23:40

  Bayburt için düşünen yazan eleştiren teklif ortaya sunan ve yayınlayan herkese selamlar.kıymetli hemşehrilerim olaya lütfen tek taraflı bakmayın.Bayburtun demografik hayatın her kesimine ihtiyacı var.nüfusa ihtiyacı var.zira ekonomi ancak insanla olur.nüfusun da genci yaşlısı üniversitelisi polisi askeri kadını erkeği üreteni tüketeni…ayırdedilmez.ÖNCE NÜFUS sonrası kolay.

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.