Bayburt’ta Dede Korkut Şölenleri Başladı

 • Haberin Tarihi: 13 Temmuz 2016
 • Bu haber 2240 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Dede Korkut Şölenleri Başladı

Bayburt’ta 22.’si düzenlenen ve 5 gün devam edecek olan Bayburt Uluslararası Dede Korkut Kültür ve Sanat Şölenleri başladı.

Dede Korkut’un Masat Köyünde bulunan kabrinin ziyaret edildi. Bayburt Valisi İsmail Ustaoğlu, Belediye Başkanımız Mete Memiş, Garnizon Komutanı, Jan. Alb. İbrahim Ayhan Vural, İl Genel Meclisi Başkanı Yusuf Elçi,  Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Başkanı Faruk Kılıçaslan, Bayburt Eğitim Kültür ve Hizmet Vakfı Başkanı Nusret Parıldar kurum müdürleri ve vatandaşların katıldığı ziyarette Dede Korkut’un kabri başında Kuran-ı Kerim okunup dua edildi.

Masat köyündeki program sonrası Dede Korkut’un şehir merkezinde bulunan anıtına konulan çelenk sonrası kortej yürüyüşü yapılarak Cumhuriyet meydanındaki tören alanına gelindi. Yürüyüş kortejine

Bayburt Valisi İsmail Ustaoğlu, Belediye Başkanı Mete Memiş, Garnizon Komutanı Jan. Alb. İbrahim Ayhan Vural, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, İl Genel Meclisi Başkanı Yusuf Elçi, Gümüşhane’nin Kelkit ilçesi Belediye Başkanı Ünal Yılmaz, Köse İlçesi Belediye Başkanı Şerif Aygün ile Samsun’un Canik İlçesi Belediye Başkanı Osman Genç, Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Başkanı Faruk Kılıçaslan, Bayburt Eğitim Kültür ve Hizmet Vakfı Başkanı Nusret Parıldar, Samsun Bayburt Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hakan Tali,  Bursa Bayburt Dernekleri Federasyonu üyeleri, kurum müdürleri, misafir halk oyunları ekipleri ve vatandaşlar katıldı.

Burada yapılan protokol konuşmalarının ardından, ikramiyeli şölen balonlarının uçurulmasından sonra Erzincan Belediyesi Mehter Takımının verdiği konserle katlanan şölen coşkusu, halkoyunları ekiplerinin gösterileriyle devam etti. Bursa Orhangazi Belediyesi Halk Oyunları ekibi sergilediği hareketli folklor gösterisi ilgiyle izlenirken Bayburt Bar ekibi ile Azerbaycan ve Gürcistan ekiplerinin gösterileri büyük beğeni topladı. Açılış töreni Isparta Halk oyunları ekibinin gösterisi ile sona erdi.

Akşam Şair Zihni Kent Ormanında bulunan açık hava tiyatrosunda gerçekleşen konserine
yurt içi ve yurt dışından şölenlere katılan folklor ekiplerinin gösterileriyle başladı. Konserde sanatçılar Tuğçenur, Sehlan Burak ve Muhsin Bayburtlu sahne aldı. Söyledikleri hareketli türkülerle Bayburtluları coşturan sanatçılara vatandaşlarda halay çekerek eşlik ettiler.

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 2 Yorum Yapıldı.

 • AHMET
  14 Temmuz 2016 09:21

  BUMU ŞÖLEN YAZIK

 • Bayburtlu erol
  14 Temmuz 2016 09:50

  uluslararası şölende bir tane önemli isim yok…
  maşallah köylerarası etkinliğe dönüştürmüşsünüz…………

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.